Previous Vice Chancellors

Prof. Dr. Pratapsinh L. Chauhan

Prof. Dr. Pratapsinh L. Chauhan From: 25-02-2015 To: 24-02-2018

Shree Dr. M. K. Padalia

Shree Dr. M. K. Padalia From: 20-10-2011 To: 19-10-2014

Shree Dr. K. P. Joshipura

Shree Dr. K. P. Joshipura From: 04-08-2005 To: 03-08-2011

Shree Dr. K. G. Mavani

Shree Dr. K. G. Mavani From: 04-08-1999 To: 03-08-2005

Lt. Shri H. M. Joshi

Lt. Shri H. M. Joshi From: 30-07-1996 To: 29-07-1999

Shree J. J. Desai

Shree J. J. Desai From: 26-04-1993 To: 25-04-1996

Shree S. Y. Mehta

Shree S. Y. Mehta From: 26-04-1990 To: 25-04-1993

Lt. Shri K. N. Shah

Lt. Shri K. N. Shah From: 19-04-1987 To: 18-04-1990

Shree R. B. Shukla

Shree R. B. Shukla From: 05-04-1984 To: 04-04-1987

Lt. Shri S. R. Dave

Lt. Shri S. R. Dave From: 03-02-1981 To: 02-02-1984

Lt. Shri D. N. Pathak

Lt. Shri D. N. Pathak From: 07-08-1978 To: 06-07-1980

Lt. Shri H. S. Sanghavi

Lt. Shri H. S. Sanghavi From: 03-08-1975 To: 02-08-1978

Lt. Shri Y. P. Shukla

Lt. Shri Y. P. Shukla From: 11-07-1974 To: 06-04-1975

Lt. Shri J. B. Sandil

Lt. Shri J. B. Sandil From: 03-05-1973 To: 15-04-1974

Lt. Shri A. R. Bakshi

Lt. Shri A. R. Bakshi From: 27-10-1970 To: 18-07-1972

Lt. D. R. Mankad

Lt. D. R. Mankad From: 18-08-1966 To: 29-08-1970